Kościół w Lubaszu
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat czarnkowsko-trzcianecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Lubasz

Wieś położona w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, siedziba gminy o tej samej nazwie. Najstarsza wzmianka pisana o miejscowości pochodzi z 1288 roku, jednak historia znajdującej się tutaj parafii może sięgać nawet XII wieku. Lubasz początkowo należał do rodziny Radwanów, którego przedstawiciele przyjęli z biegiem lat nazwisko Lubawskich. Później gospodarowali tutaj Gorajscy i Miaskowscy. Ostatnim właścicielem Lubasza był Mieczysław Szułdrzyński.

Kościół pw. NMP

To niezwykle ciekawy przykład późnobarokowej świątyni posiadającej w fasadzie dwie ukośnie ustawione wieże. Powstanie wcześniejszego kościoła na tzw. Krasnej Górze wiąże się z cudownym obrazem przywiezionym przez cystersa z Przemętu Adama Ryskoniusa. Jak głosi miejscowe podanie, Matka Boża ukazała się pewnemu leśnikowi i powiedziała mu, że wszyscy, którzy będą się w tym miejscu modlić, uzyskają łaski. Przybytek ten spłonął w 1664 roku, jednak obraz w niewyjaśniony sposób ocalał. Po nim postawiono kolejną świątynię rozebraną niecałe 100 lat później.

Kościół w Lubaszu

Obecny kościół powstał w latach 1750-1772 z inicjatywy ks. Jana Halińskiego. Fundatorem projektu był dziedzic, Wojciech Maksymilian Bończa Miaskowski, późniejszy wojewoda kaliski. Do inicjatywy tej przyłączyła się także okoliczna szlachta oraz wierni. Jest to jeden z okazalszych wiejskich barokowych kościołów. Ten jednonawowy budynek zaprojektowano z nieco węższym, zamkniętym półkoliście prezbiterium od wschodu. Wzdłuż bocznych ścian prezbiterium znajdują się dwie wydłużone, prostokątne przybudówki: po stronie południowej- zakrystia, po stronie północnej- skarbczyk. Kaplice boczne nakrywają kopuły z niskimi latarniami. Strop zdobi polichromia z 1937 roku wykonana przez Wacława Taranczewskiego przedstawiająca sceny z życia Marii. Wnętrze posiada jednolicie rokokowy wystrój. Nad wejściem głównym znajduje się ozdobiony przez artystów włoskich chór z organami oraz rzeźbami przedstawiającymi anioły.

Kościół w Lubaszu
Kościół w Lubaszu

Koniecznie trzeba wspomnieć o cudownym obrazie Matki Boskiej Śnieżnej umieszczonym w ołtarzu głównym. Dzieło sztuki pochodzące z końca XVI wieku namalowane jest farbami olejnymi na dwóch dębowych deskach o wymiarach 93,5 x 130,5 cm. Wzorowane jest na wizerunku o nazwie Wybawienie Ludu Rzymskiego z Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, zwanej także Bazyliką Matki Boskiej Śnieżnej.

Kościół w Lubaszu
Kościół w Lubaszu

Po wschodniej stronie świątyni rozciąga się okazały cmentarz przykościelny, na którym zachowały się dawne nagrobki z XIX i XX wieku. Tuż obok wzniesiono także charakterystyczną dzwonnicę z XIX wieku.

Pałac

Pałac z 1756 roku wzniesiony dla rodziny Miaskowskich. Zupełnie unikatowym elementem są zachowane na elewacjach tablice fundacyjne. Znajdziemy tam informacje o… historii obiektu. Dowiadujemy się z nich, że obecna rezydencja została zbudowana w miejscu poprzedniego budynku dla wojewody kaliskiego Wojciecha Miaskowskiego. Odnajdziemy tam datę budowy drewnianego dworu, czyli 1546 rok, datę budowy pałacu tj. 1756 rok oraz datę ostatniej przebudowy, która dokonała się w 1911 roku dla Szułdrzyńskich.

Pałac w Lubaszu

Zabytek powstał na planie litery L. Charakterystycznym elementem pałacu jest podcień wsparty na dziesięciu kolumnach. Układ wnętrza głównego korpusu dworu jest dwutraktowy z sienią i salonem na osi. W jednotraktowym skrzydle bocznym ponoć przetrwały pozostałości dawnego, być może jeszcze XVIII-wiecznego, wystroju sypialni z alkową dekorowaną czterema jońskimi kolumienkami. Obecnie dom stanowi własność prywatną, dostępną jedynie z zewnątrz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA