Przystań Niepruszewo
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Niepruszewo

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Buk. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1442 roku i dotyczą znajdującego się tutaj kościoła, także historia miejscowości musi zaczynać się dużo wcześniejszej. Poprzez wieki gospodarowała tutaj rodzina Górków, Bilińskich oraz Krzyckich. Pod koniec XIX wieku Niepruszewo liczyło 22 domostwa i 218 mieszkańców. Aż do czasu przejęcia majątku za długi przez rząd pruski mieszkała tutaj książęca rodzina Reuss-Schleiz. W okresie międzywojennym należała do polskiego Skarbu Państwa i zarządzał nim Stanisław Medyński.

Przystań Niepruszewo

Nad brzegiem Jeziora Niepruszewskiego utworzono miejsce nazwane Przystanią. Znajduje się tutaj strzeżona plaża, boisko do piłki siatkowej plażowej, plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnię sprzętu pływającego. To całkiem spory akwen o powierzchni wynoszącej 242 ha. Chętnie korzystają z tego miejsca wędkarze.

Kościół

Późnogotycka świątynia powstała około 1580 roku staraniem wojewody poznańskiego Łukasza Górki.

Kościół w Niepruszewie

Kościół posiada charakterystyczne dla okresu skarpy, a jego dach od wschodu i zachodu zdobią schodkowe szczyty. Wewnątrz znajduje się wyposażenie przeważnie pochodzące z XVIII wieku. Przed świątynią wznosi się barokowa dzwonnica.

Pałac

Rezydencja wzniesiona około 1870 roku dla Henryka von Reuss. Pałac wybudowano na planie zbliżonym do kwadratu. Dach obiektu jest płaski, a na środku konstrukcji zaprojektowano świetlik. Od strony ogrodu znajduje się wysoko umieszczony taras, na który prowadzą dwubiegowe schody.

Park krajobrazowy na tle Jeziora Niepruszewskiego

Po ostatnim remoncie jest to obiekt całkowicie niedostępny, służąc jako rezydencja prywatna.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version