Skansen w Osieku
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół drewniany,  legendy wielkopolskie,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat pilski- zabytki i atrakcje,  skansen,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  wielkopolskie wiatraki,  Wieś,  Zabytek techniki

Osiek nad Notecią

Booking.com

Wieś położona w powiecie pilskim w gminie Wyrzysk. Etymologia nazwy wywodzi się prawdopodobnie od przygranicznych umocnień z czasów plemiennych. Według miejscowej legendy pierwsi mieszkańcy tych niegdyś gęsto porośniętych terenów musieli „osiec” roślinność zanim można było zbudować pierwsze drewniane chaty. Występuje tu analogiczne nawiązanie do czynności karczowania terenu jak chociażby we wsi Ociąż. Okolice Osieka posiadają specyficzny, bogaty folklor. Obszar ten jest określany mianem Krajny tj. kraj na skraju polskich kresów zachodnich. Historyczna kraina rozciąga się od Piły po Bydgoszcz i Bory Tucholskie, od rzeki Noteć na południu, po Kaszuby na północy.

Skansen

Na kilkunastu hektarach terenu od przełomu lat 70. XX wieku działa tutaj Muzeum Kultury Ludowej gromadzące przykłady architektury i zbiory etnograficzne z Krajny, sąsiednich Pałuk i terenów Puszczy Noteckiej. Skansen powstał w tym miejscu trochę… z przypadku. Podczas pobierania piasku na cele budowlane odkopano wielokomorowy grób skrzynkowy z kilkunastoma popielnicami. Rozpoczęte w następstwie prace wykopaliskowe odsłoniły pochówki ciałopalne od wczesnej epoki żelaza do czasów wpływów rzymskich. Z czasem zawiązał się komitet budowy Rezerwatu Archeologiczno-Etnograficznego i dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać to niezwykłe muzeum. Celem twórców muzeum było odtworzenie wsi z pogranicza Wielkopolski i Pomorza, czyli pokazanie życia wsi po obu stronach Noteci.

Zagroda wzniesiona w konstrukcji szachulcowej- skansen w Osieku
Zagroda wzniesiona w konstrukcji szachulcowej- skansen w Osieku
wiatrak typu holender- skansen w Osieku
wiatrak typu holender- skansen w Osieku
Rekonstrukcja izby szkolnej- skansen w Osieku
Rekonstrukcja izby szkolnej- skansen w Osieku

W pięknych okolicznościach przyrody, obszar ten jest porośnięty okazałymi drzewami, umieszczono zabytki nie tworzące wprawdzie zwartej zabudowy wsi, lecz mimo to obcowanie z tego typu architekturą sprawia bardzo naturalne wrażenie.  Obecnie na terenie muzeum można zobaczyć około 30 obiektów w tym zagrody różnej wielkości, warsztat tkacki, kuźnię, koźlaki, świątynię szachulcową, tartak, krzyże przydrożne, remizę czy stodoły. Zabytki te pochodzą od XVIII do początku XX wieku. Zgromadzono tutaj także sporo obiektów małej architektury oraz wyposażenia wnętrz.

Biesiada Krajeńska- skansen w Osieku
Biesiada Krajeńska- skansen w Osieku

Bywa, że organizowane są tutaj różne uroczystości czy imprezy folklorystyczne i edukacyjne, na które warto specjalnie przyjechać. Na przełomie maja i czerwca możemy obserwować w czasie organizowanych pokazów cały proces wyrobu pieczywa, tj. od momentu zebrania zboża, do chwili wyjęcia z pieca pachnącego bochenka. Często wstęp jest wówczas bezpłatny, lecz nawet jeśli wybierzemy się tutaj w dzień powszedni nie zostawimy w kasie majątku- bilety są naprawdę przystępne cenowo. Ja miałem przyjemność gościć na Biesiadzie Krajeńskiej. Strona internetowa muzeum.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA