kościół drewniany,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Sobiałkowo

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Miejska Górka. Pierwsze informacje o wsi w źródłach pisanych pojawiają się w 1241 roku. Wówczas książęta wielkopolscy Bolesław i Przemysław potwierdzają jej przynależność Hugonowi Przedpałkowi. Z Sobiałkowem związana jest legenda, która głosi, iż św. Wojciech idąc do księcia Bolesława z Węgier zatrzymał się na noc u tutejszego proboszcza. Następnego dnia odprawił poranną mszę świętą w miejscowym kościółku.

Przejściowe zahamowanie w rozwoju miejscowości było spowodowane ogólnym regresem gospodarczym w pierwszej połowie XVII wieku. W 1792 roku podczas wielkiego huraganu uległy zniszczeniu liczne zabudowania chłopskie. W 1919 roku mieściła się tu Szkoła Podoficerska 11 pułku Strzelców.

Kościół

Świątynię w Sobiałkowie można zaliczyć jednocześnie do drewnianej jak i murowanej architektury. Najstarszą część obiektu, czyli prezbiterium, wzniesiono w 2 połowie XVII wieku. Murowana nawa jest efektem rozbudowy z 1890 roku. Zabytek można scharakteryzować jako jednonawowy z nieco węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Przy prezbiterium od północy zakrystia. Wewnątrz znajduje się wyposażenie z 3 ćwierci XVIII wieku. Starsze od ołtarza są XV-wieczne rzeźby św. Jadwigi i św. Katarzyny.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version