Kościół w Starym Mieście
kościół murowany,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Stare Miasto

Wieś położona w powiecie konińskim, siedziba gminy Stare Miasto. Nazwa tej miejscowości bywa trochę myląca- nie jest to bowiem miasto, a i znamy dużo starsze lokacje. Pierwotnie była to osada targowa Konina. Pojawia się w dokumentach dopiero w 1359 roku zapewne dla rozróżnienia od sąsiedniego Konina, który w XIII wieku ze względów obronnych został przeniesiony do obecnej lokacji. Istniejąca tutaj parafia może się poszczycić dużo starszą historią- wzmiankowana jest już bowiem od 1111 roku.

W pobliżu znajduje się zbiornik retencyjny na rzece Powie pełniące także funkcję turystyczno-wypoczynkową.

Kościół

Pierwsza świątynia pw. św. Piotra i Pawła według miejscowej tradycji powstała w 1119 roku z fundacji Pawła Włostowica. Kościół był wielokrotnie rozbudowywany i przekształcany w XIV wieku, XVIII wieku i ostatecznie w 1907 roku- wówczas powstał właściwie nowy neogotycki kościół, a dotychczasowa romańska świątynia zaczęła pełnić funkcję kaplicy. Z dawnego obiektu do naszych czasów zachowało się kamienne prezbiterium i część nawy. W południowej ścianie możemy zobaczyć niezwykle ciekawy romański portal z XIII wieku z płaskorzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego oraz maskami ludzkimi oraz głową sowy. Wnętrze nowszego przybytku zdobi niezwykle barwna polichromia Eligiusza Niewiadomskiego z początku XX wieku. Artysta został zapamiętany przez historię bardziej z… zabójstwa pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza niż swojej sztuki.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version