kościół murowany,  Miasto,  Powiat słupecki- zabytki i atrakcje,  świątynie

Zagórów

Booking.com

Niewielkie miasto położone w powiecie słupeckim nad rzeką Wartą, na skraju Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Zagórów pojawia się na kartach historii już w 1145 roku jako własność opactwa cysterskiego w pobliskim Lądzie. Prawa miejskie zostają nadane 1407 roku za panowania Władysława Jagiełły. W XVII wieku Zagórów zostaje zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Kolejne nieszczęście pojawia się w związku z przegranym powstaniem styczniowym- zaborca odbiera karnie prawa miejskie za udział mieszkańców w tym zrywie niepodległościowym. Przywrócono je w 1918 roku.

Kościół

Najcenniejszy zabytek Zagórowa. Pierwotna świątynia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła powstała w XIV wieku, ale obecna barokowa forma pochodzi z połowy XVIII wieku. Opat lądzki rozbudował wówczas kościół w stylu późnobarokowym i w tej formie możemy podziwiać obiekt dzisiaj. Jeszcze przed przebudową w 1686 roku dobudowano kaplicę południową w celu ulokowania w niej obrazu Matki Bożej Zagórowskiej. Wyposażenie wnętrza pochodzi z różnych epok- od elementów z XVI wieku po XIX wiek.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA