Koparka górnicza w Kleczewie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Miasto,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Zabytek techniki

Kleczew

Booking.com

Miasto położona w powiecie konińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kleczew. Ośrodek został założony na prawie magdeburskim przez jego właściciela Janka 12 stycznia 1366 roku. Okres świetności miasta przypadł na XV i XVI wiek, a wpływ na jego rozwój miało położenie przy dwóch ważnych szlakach komunikacyjnych biegnących przez Wielkopolskę- Śląsk z Pomorzem i Poznań z Warszawą. Wiek XVII przyniósł zaś spory regres, w 1618 roku działalność gospodarczą prowadziło tutaj zaledwie 17 rzemieślników. Na domiar złego trzydzieści lat później wielki pożar zniszczył znaczną część Kleczewa, a Szwedzi w czasie „potopu” udaremnili jego odbudowę. W 1793 roku miasto przeszło pod panowanie pruskie. W 1863 roku w okolicach miasteczka doszło do kilku potyczek i bitew z wojskiem carskim. Niedługo później władze rosyjskie w odwecie za postawę jego mieszkańców pozbawiły Kleczew praw miejskich, które odzyskuje dopiero w wolnej Polsce w 1919 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym prężnie rozwijał się tutaj handel i rzemiosło. Działała także fabryka cukierków, która zaopatrywała rynek lokalny. Okres powojenny to kolejny okres rozwoju miasta, związany głównie z wydobyciem węgla brunatnego w okolicznych kopalniach odkrywkowych.

Kościół

Gotycki kościół pw. św. Andrzeja Apostoła pochodzący z drugiej połowy XIV wieku. W pierwszej połowie XVI wieku wybudowano zachowany do dzisiaj szczyt zachodni budynku. Jest to obiekt o wnętrzu trójnawowym i układzie halowym. W prezbiterium zachowało się gotyckie sklepienie gwieździste, a w wąskich nawach bocznych znajdują się barokowe ołtarze. Całą budowlę opięto przyporami, w narożnikach zachodnich usytuowanymi pod skosem.

Zabytek techniki

Niezwykle ciekawym oraz unikalnym elementem krajobrazu miasteczka jest zachowany eksponat- koparka górnicza o oznaczeniu SchRs – 315 firmy Lauchhammerwerke z 1964 roku. Wykorzystywano ją przez 45 lat w bardzo ważnym dla gospodarki regionu wydobyciu węgla. W tym czasie koparka wydobyła podobno aż 57 mln ton tego surowca. Trudno jej nie zauważyć, gdyż waży aż 340 ton. Stoi na ogrodzonym terenie wokół którego ustawiono ławki, posadzono zieleń i stworzono niewielki park. Całość można oglądać przy ul. Wiatracznej.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA