Kościół w Parkowie
kościół murowany,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  świątynie,  Wieś

Parkowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Rogoźno na skraju Puszczy Noteckiej. Pierwsze informacje o wsi można spotkać w źródłach od 1425 roku. Wiadomo, iż w tym okresie musiał znajdować się tutaj kościół. Co ciekawe pierwotnie funkcjonowało w tym miejscu miasteczko o nazwie Sławkowo, jednak nie znane są powody jego degradacji. Miejscowość przechodziła z rąk do rąk- w XVI wieku należała do Grudzińskich, w kolejnym stuleciu do Grzymułtowskich, w XVIII wieku do Rydzyńskich, Grzymułtowskich, następnie Rostworowskich i Kołaczkowskich, a w XIX wieku do Garbowskich.

Kościół pw. św. Małgorzaty

Pierwsza świątynia w tym miejscu istniała już w XV wieku. Przejściowo była ona użytkowana na przełomie XVI oraz XVII wieku przez protestantów. Około 1650 roku leciwy już obiekt został rozebrany. Po kilkunastu latach wzniesiono nową drewniana świątynię, która istniała niespełna 100 lat. Staraniem starosty żytomierskiego Jana Franciszka Rostworowskiego oraz generała Adama Grabowskiego i jego żony Ludwiki z Turnów w latach 1770-1802 wzniesiono nową świątynię, która istnieje do dzisiaj. Zgodnie z legatem Franciszka Rostworowskiego budowę kościoła miał dokończyć związany z tym terenem Józef Wybicki. Pamięć o związkach Wybickiego z Parkowem i sąsiednią Wełną jest pielęgnowana w tutejszej Szkole Podstawowej.

Kościół w Parkowie
Kościół w Parkowie

Jest to bardzo rzadko spotykana świątynia o cechach barokowo- klasycystycznych o układzie centralnym na rzucie koła. Wyższa od obejścia nawa jest nakryta kopułą z okrągłymi oknami. Środkowa część wydzielona jest ośmioma arkadami, które tworzą osiem pomieszczeń w formie kaplic. Wewnątrz znajduje się ołtarz z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII wieku. Przy kościele usytuowana jest drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z XIX wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA