Pałac w Podrzeczu
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Podrzecze

Booking.com

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Piaski na południe od Gostynia. Pierwsze wzmianki o Podrzeczu pochodzą z 1284 roku, wówczas Przemysław II pozwolił kasztelanowi krobskiemu Stefanowi lokować Górkę, Sowy i Podrzecze na prawie niemieckim. Wieś podzielona była na część Górną i Dolną, stan ten utrzymał się do XVIII wieku. W 1850 roku we wsi bł. Edmund Bojanowski założył ochronkę dla dzieci wiejskich. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Stanisław Taczanowski, kawaler maltański, jeden z odnowicieli Zakonu Maltańskiego. W pobliżu dzisiejszej wsi zachowały się ślady słowiańskiego grodziszcza sprzed połowy X wieku. 

Pałac

Pałac wzniesiony około 1840 roku dla Mikołaja Beliny-Węsierskiego na wzór zamku gotyckiego. Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Ostateczna forma neogotyckiej rezydencji jest w większości piętrowa- z niską, trójkondygnacyjną wieżą od zachodu. W ostatnich latach zabytek wraz z parkiem odzyskali potomkowie dawnych właścicieli. Obecnie jednak rezydencja jest zaniedbana, opuszczona i niedostępna. Wnętrza zostały całkowicie ogołocone z wyposażenia.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA