Pałac w Słupi pod Kępnem
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat kępiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Słupia pod Kępnem

Wieś położona w powiecie kępińskim w gminie Baranów. Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z 1173 roku, wówczas Mieszko III Stary przekazał majątek klasztorowi cystersów w Lubiążu. Z czasem wieś stała się własnością prywatną- gospodarowali tutaj Niemojewscy, Szembekowie oraz Mańkowscy.

Pałac

Neoklasycystyczny pałac zbudowany w 1878 roku przez hrabiego Aleksandra Szembeka. Elementem charakterystycznym jest piętrowy ryzalit z tympanonem. Do głównego wejścia prowadzą schody, zaś przed samym wejściem na dwóch kolumnach i dwóch filarach wznosi się balkon. Ponoć wkrótce po wybudowaniu obiektu rezydencja spłonęła, a w niej cenne zabytki i archiwalia, w tym listy królów polskich Jana Kazimierza i Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Park krajobrazowy dostępny, lecz sam obiekt stanowi własność prywatną. Obok resztki dawnego folwarku.

Dawny folwark w Słupi pod Kępnem
Dawny folwark w Słupi pod Kępnem

Kościół

Neogotycki kościół pw. Wszystkich Świętych wzniesiony w 1870 roku na miejscu wcześniejszej świątyni za ks. Mikołaja Gońskiego. Najstarsze wzmianki o drewnianym obiekcie pojawiają się w 1585 roku. Po rozbiórce starego przybytku pochodzący z niego materiał budowlany został sprzedany za 274 talary i 26 srebrników.

Wewnątrz znajduje się ołtarz główny z II połowy XIX wieku zaprojektowany i zbudowany przez niejakiego Marcinkiewicza. Umieszczono w nim obraz Przemienienia Pańskiego pochodzący ze starego kościoła wykonany przez Stanisława Szembeka.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version