Dwór w Starkówcu
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Starkówiec

Booking.com

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim w gminie Kobylin. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w 1253 roku jako własność klasztoru cystersów w Henrykowie. Od XV wieku wieś szlachecka rodu Starkowieckich, a następnie także Naramowskich, Walknowskich, Skórzewskich, Burzymskich, Radońskich, Wyganowskich i Przyłuskich. Według spisu z 1837 roku majątek zamieszkiwało wówczas 253 osób.

Dwór

Klasycystyczny, murowany dwór z 1821 roku zbudowany dla Franciszka Przytulskiego. Po sprzedaży przez samorząd, po wojnie mieściły się tutaj mieszkania komunalne, został wyremontowany i stanowi własność prywatną. Obiekt jest więc niedostępny, lecz zadbany.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA