Dwór w Starkówcu
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Starkówiec

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim w gminie Kobylin. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w 1253 roku jako własność klasztoru cystersów w Henrykowie. Od XV wieku wieś szlachecka rodu Starkowieckich, a następnie także Naramowskich, Walknowskich, Skórzewskich, Burzymskich, Radońskich, Wyganowskich i Przyłuskich. Według spisu z 1837 roku majątek zamieszkiwało wówczas 253 osób.

Dwór

Klasycystyczny, murowany dwór z 1821 roku zbudowany dla Franciszka Przytulskiego. Po sprzedaży przez samorząd, po wojnie mieściły się tutaj mieszkania komunalne, został wyremontowany i stanowi własność prywatną. Obiekt jest więc niedostępny, lecz zadbany.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA