Dziewicza Góra
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wieś,  z lotu ptaka

Czerwonak (Dziewicza Góra)

Dziewicza Góra usytuowana jest na terenie powiatu poznańskiego w gminie Czerwonak w Parku Krajobrazowym Puszczy Zielonki. Teren porasta las mieszany ze starodrzewem dębowym. Wysokość wzniesienia wynosi 143 m n.p.m. Nazwa pochodzi od cysterek, które otrzymały te tereny na mocy dokumentu księcia Przemysła I w 1 połowie XIII wieku. Skąd pochodzi nazwa Czerwonak? Prawdopodobnie od owada czerwca polskiego hodowanego przez cysterki z pobliskich Owińsk potrzebnego do wyrobu barwnika.

Wieża widokowa

W 2005 roku wybudowano tutaj wieżę, która miała być przeznaczona jako punkt obserwacji i wczesnego ostrzegania o pożarach. Korzystając z okazji stworzono także atrakcję turystyczną w postaci platformy widokowej wznoszącej się na 30 metrów, przy wysokości całkowitej konstrukcji wynoszącej 40 metrów. Aby wejść na szczyt trzeba pokonać 172 schody. Dojście do wieży wyznaczone jest odpowiednimi szlakami, a samochód zostawimy na specjalnie do tego celu stworzonym bezpłatnym parkingu. Spacer po stosunkowo stromym podejściu powinien nam zająć nie więcej niż około 10-15 minut.

Ponieważ godziny otwarcia wieży są zmienne w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych koniecznie najpierw należy odwiedzić stronę internetową lasów państwowych i tak szukać aktualnych informacji.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA