Dziewicza Góra
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wieś,  z lotu ptaka

Czerwonak (Dziewicza Góra)

Booking.com

Dziewicza Góra usytuowana jest na terenie powiatu poznańskiego w gminie Czerwonak w Parku Krajobrazowym Puszczy Zielonki. Teren porasta las mieszany ze starodrzewem dębowym. Wysokość wzniesienia wynosi 143 m n.p.m. Nazwa pochodzi od cysterek, które otrzymały te tereny na mocy dokumentu księcia Przemysła I w 1 połowie XIII wieku. Skąd pochodzi nazwa Czerwonak? Prawdopodobnie od owada czerwca polskiego hodowanego przez cysterki z pobliskich Owińsk potrzebnego do wyrobu barwnika.

Wieża widokowa

W 2005 roku wybudowano tutaj wieżę, która miała być przeznaczona jako punkt obserwacji i wczesnego ostrzegania o pożarach. Korzystając z okazji stworzono także atrakcję turystyczną w postaci platformy widokowej wznoszącej się na 30 metrów, przy wysokości całkowitej konstrukcji wynoszącej 40 metrów. Aby wejść na szczyt trzeba pokonać 172 schody. Dojście do wieży wyznaczone jest odpowiednimi szlakami, a samochód zostawimy na specjalnie do tego celu stworzonym bezpłatnym parkingu. Spacer po stosunkowo stromym podejściu powinien nam zająć nie więcej niż około 10-15 minut.

Ponieważ godziny otwarcia wieży są zmienne w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych koniecznie najpierw należy odwiedzić stronę internetową lasów państwowych i tak szukać aktualnych informacji.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA