Pałac w Popowie Starym
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kuchnia wielkopolska,  legendy wielkopolskie,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat wolsztyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Popowo Stare

Booking.com

Popowo Stare Wieś położona w powiecie wolsztyńskim w gminie Przemęt. Pierwsze informacje źródłowe pochodzą z 1361 roku. Pierwotnie należała do Popowskich, później do Rozdrażewskich, Jeziorkowskich i Gawrońskich. W drugiej połowie XIX wieku na skutek polityki władz zaborczych Popowo przeszło w ręce niemieckie. Od 1936 roku majątek był w posiadaniu rodziny Łanieckich, następnie zarządzany przez PGR Stare Bojanowa.

Pałac

Budowę okazałego, barokowego pałacu zapoczątkował w 1775 roku Ignacy Szołdrski. Z uwagi na przedwczesną śmierć inwestycję kończyła jego żona Balbina z Suchorzewskich wspierana przez szwagra Jana Szołdrskiego, który był opatem Cysterskim w Przemęcie. Tutaj pojawią się także wątek miłosny, który ponoć łączył Balbinę z Janem. Ktoś wysnuł nawet legendę o tunelu powstałym dla kochanków, który miał prowadzić aż do klasztoru. Przez lata zaborów rezydencja była ogniskiem kultury i patriotyzmu. Ukrywał się tu m.in. generał Klemens Kołaczkowski, jeden z przywódców Powstania Listopadowego. Tutejszą rezydencję odwiedził ponoć sam Adam Mickiewicz podczas wojaży po Wielkopolsce.

Pałac w Popowie Starym

Współtwórcą pałacu oraz wnętrz był prawdopodobnie znakomity architekt Ignacy Graff, który projektował w tym czasie m.in przebudowę zamku w Rydzynie. Szczęśliwie do naszych czasów zachowała się niezwykle bogata rokokowa dekoracja sztukatorska kilku pomieszczeń. Najwięcej serca i uwagi poświęcono wielkiej sali balowej zlokalizowanej na piętrze. Detale wprost „wychodzą” ze ścian, jakby chciały nam opowiedzieć swoje niesamowite historie. Zapewne działo się w tej sali, oj działo. Patrząc na medalion obnażonej kobiety można snuć różne historie… Wracając do faktów- wiadomo, że w 1826 roku z inicjatywy Albertyny z Kołaczkowskich w pałacu przeprowadzono remont, jednak szczęśliwie odbyło się to z poszanowaniem pracy Graffa. Podobnie postąpił kolejny właściciel Ksawery Speichert odnawiając w 1908 roku stolarkę. O dziwo dalsze remonty także nie zatarły dziedzictwa przodków. Nawet zarząd miejscowego PGRu był wielce litościwy dla zabytku.

Niesamowity klimat pałacu dopełnia wyposażenie, czyli wybór starych mebli oraz detali. Wchodząc do wnętrza ma się wrażenie, jakbyśmy cofnęli się w czasie i zaraz przywitają nas dawni gospodarze. Trzeba przyznać, że to niełatwa sztuka, a odwiedziłem setki wielkopolskich rezydencji, mam więc pewne porównanie. We wnętrzu zaaranżowano niewielki hotelik z restauracją uruchamianą na specjalne okazje. Aż szkoda, że nie działa ona codziennie, ale cóż- lokalizacja na uboczu temu nie służy. Dopowiem, że pomieszczenie kuchenne także jest wyjęte żywcem z przeszłości. Widać, że ktoś włożył w uratowanie rezydencji swoje serce. Nawet nie przeszkadza fakt pewnych ubytków w dekoracji zewnętrznej, a wręcz przeciwnie- dodaje autentyczności.

W otoczeniu piękny park krajobrazowy z licznym starodrzewem w którym znajdziemy dawną neogotycką kaplicę z XIX/XX wieku oraz niewielką stadninę koni. Przewodniki wspominają także o dębach w obwodzie do ok. 650 cm i grupie pięciu pomnikowych cisów.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA