Dwór w Wyszakowie
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Wyszakowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie średzkim, w gminie Zaniemyśl. Pierwsze informacje o wsi w źródłach historycznych pojawiają się w XV wieku wspominając o Henryku Wyszakowskim. Od końca XVII wieku do 1879 roku w Wyszakowie gospodarzyli Karczewscy herbu Samson. Po śmierci Józefy i Ludwika Karczewskich miejscowość zakupił Friedrich von Bockelsberg, który kolejno w 1909 roku odsprzedał ją Jadwidze i Stanisławowi Rembowskim herbu Jelita. Po śmierci Stanisława Rembowskiego, syna wspomnianych właścicieli, w 1919 roku podczas bitwy pod Brodnicą jego żona Zofia wyszła po pięciu latach za Franciszka Unruga. Podczas II wojny światowej działał on w konspiracji. Organizował i współfinansował ukrywanie polskich książek, dzieł sztuki, wydawanie prasy konspiracyjnej, a później także przerzuty złota, kosztowności i broni do Generalnego Gubernatorstwa.

Dwór w Wyszakowie – fotografia archiwalna
Dwór w Wyszakowie – fotografia archiwalna

W Wyszakowie ukryty był nawet aparat radiowy używany do prowadzenia nasłuchów. Z związku z podejrzeniami o nielegalną działalność aresztowano go w 1941 roku, jednak szczęśliwie został zwolniony z aresztu i nadal kontynuował swoją pracę konspiracyjną. Dwa lata później został przesiedlony do Gifhorn, gdzie powierzono mu funkcję nadzorcy lasów. Majątkiem w Wyszakowie zarządzał wówczas niemiecki powiernik. Niestety, z czasem na wniosek Gestapo sprowadzono Franciszka Unruga do Poznania i osadzono go w obozie w Żabikowie. Mimo brutalnych przesłuchań Franciszek Unrug nie wydał nikogo, za co wysłano go do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, gdzie zmarł z wycieńczenia podczas marszu śmierci 19 stycznia 1945 roku.

Dwór

Dwór wybudowany w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Rezydencja składa się z parterowego korpusu głównego oraz prostopadle dostawionego dwukondygnacyjnego skrzydła bocznego. W parterowej części na osi umieszczony został ganek kolumnowy, nad którym zlokalizowano balkon i trzyosiową wystawkę z wysokim szczytem. Dwupiętrowe skrzydło boczne posiadało niegdyś osobne wejście, poprzedzone kilkoma stopniami i tarasem. Dwór wraz z otaczającym go parkiem jest obecnie całkowicie niedostępny.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA