pałac

Raszewy

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś leżąca w gminie Żerków, powiat jarociński. Liczy około 650 mieszkańców. W XVI wieku Raszewy były własnością Zarembów, w XVII Czarnkowskich i Noskowskich, w XVIII Gliszczyńskich i Ponińskich, a od 1806 roku do II wojny światowej Czarneckich. W 1892 założono tutaj hodowlę kłusaków (koni). W dobie świetności majątek liczył 257 ha.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Raszewy

ładowanie mapy - proszę czekać...

Raszewy 52.083000, 17.601300 Raszewy

Pałac

Pałac powstały w latach 1887-1888 dla hrabiego Zygmunta Czarneckiego według projektu Zygmunta Gorgolewskiego na miejscu poprzedniego dworu. Jest to budynek klasycystyczny o cechach neobarokowych. W fasadzie frontowej ganek nad którym znajduje się taras. Do ganku prowadzi symetryczny podjazd. W korpusie głównym wysunięty ryzalit, nad którym znajduje się trójkątny fronton z herbem. Po obu stronach korpusu głównego znajdują się wysunięte ryzality boczne. Obiekt dostępny z zewnątrz – siedziba biura. Wokół pałacu park z XIX wieku o powierzchni 3,8 ha.

Źródło:P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski, Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Stanisław Lityński. Złota Księga ziemiaństwa polskiego poświęcona kulturze i wytwórczości rolnej. Warszawa 1929, materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym