pałac
Raszewy

Raszewy

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 1 Średnia: 3]

Wieś leżąca w gminie Żerków, powiat jarociński. Liczy około 650 mieszkańców. W XVI wieku Raszewy były własnością Zarembów, w XVII Czarnkowskich i Noskowskich, w XVIII Gliszczyńskich i Ponińskich, a od 1806 roku do II wojny światowej Czarneckich. W 1892 założono tutaj hodowlę kłusaków (koni). W dobie świetności majątek liczył 257 ha.

Pałac

Pałac powstały w latach 1887-1888 dla hrabiego Zygmunta Czarneckiego według projektu Zygmunta Gorgolewskiego na miejscu poprzedniego dworu. Jest to budynek klasycystyczny o cechach neobarokowych. W fasadzie frontowej ganek nad którym znajduje się taras. Do ganku prowadzi symetryczny podjazd. W korpusie głównym wysunięty ryzalit, nad którym znajduje się trójkątny fronton z herbem. Po obu stronach korpusu głównego znajdują się wysunięte ryzality boczne. Obiekt dostępny z zewnątrz – siedziba biura. Wokół pałacu park z XIX wieku o powierzchni 3,8 ha.

Źródło:P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski, Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Stanisław Lityński. Złota Księga ziemiaństwa polskiego poświęcona kulturze i wytwórczości rolnej. Warszawa 1929, materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast