Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Sulmierzyce

Drewniany ratusz, zabudowa małomiasteczkowa...

 

Ogólne informacje

Sulmierzyce są niewielkim miastem leżącym w powiecie krotoszyńskim. Były wzmiankowane już w 1297 roku, a prawa miejskie otrzymały w 1457 roku z nadania Kazimierza Jagiellończyka. Unikatowym zabytkiem Sulmierzyc jest niewątpliwie drewniany ratusz miejski z 1743 roku, znajdujący się na Rynku. Oprócz samego ratusza warta uwagi jest małomiasteczkowa zabudowa z XVIII i XIX wieku, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1879 roku oraz drewniany wiatrak-koźlak z XIX wieku.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Sulmierzyce, panorama miasta.

Ratusz

Na sulmierzyckim rynku znajduje się unikatowy drewniany ratusz z 1743 roku, uważany jest za jedyny tego typu obiekt w Europie. Po II wojnie światowej w ratuszu znalazły swoją siedzibę organizacje młodzieżowe i sportowe. Były tam też magazyny, biblioteka, świetlica. Obiekt posiada ściany drewniane tynkowane biało. Wejście na piętro znajduje się na zewnątrz budynku. Prowadzą do niego drewniane schody. Dach jest z trzech stron naczółkowy, kryty gontem, podparty drewnianymi filarami (po 4 z przodu i z tyłu, po 3 z boku), z których każdy jest wykonany z jednego pnia. W centralnej jego części znajduje się wieżyczka kryta dachem w postaci spłaszczonej cebulki, zwieńczona blaszaną chorągiewką z datą 3 czerwca 1743, która widnieje również na portalu. Od 1957 roku ma tu swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej.

Sulmierzyce, drewniany ratusz.Sulmierzyce, drewniany ratusz.

Kościół

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowany w 1879 roku w stylu pseudobarokowym. Powstały po pożarze poprzedniej świątyni. Wieża kryta cebulastym hełmem. We wnętrzu obraz Matka Boska z Dzieciątkiem, malowany na desce pochodzącym z 1634 roku. Gotycka Pieta w kruchcie.

Sulmierzyce, kościół z 1879 roku.

Sulmierzyce, kościół z 1879 roku.Sulmierzyce, kościół z 1879 roku.
Sulmierzyce, kościół z 1879 roku.Sulmierzyce, kościół z 1879 roku.

Wiatrak koźlak

Sulmierzyce, wiatrak- koźlak.Sulmierzyce, wiatrak- koźlak.
Sulmierzyce, wiatrak- koźlak.

Zabudowa małomiasteczkowa

Sulmierzyce, małomiasteczkowa zabudowa.Sulmierzyce, małomiasteczkowa zabudowa.
Sulmierzyce, ulica.Sulmierzyce, dawny skład towarów kolonialnych.
Sulmierzyce, kamienica.Sulmierzyce, małomiasteczkowa zabudowa.
Sulmierzyce, kamienica.Sulmierzyce, pomnik.


Źródło: Wikipedia, www.sulmierzyce.krotoszyn.com.pl, mteriały własne. Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Sulmierzyce, powiat krotoszyński, drewniany ratusz.

 

polityka prywatności