Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 
Bagatela

Pałac

Ogólne informacje

Otoczony lasem zespół pałacowo-parkowy znajdujący się w pobliżu Czekanowa, ok. 6 km od Ostrowa Wielkopolskiego, powiat ostrowski. Las Bagatela jest obszarem leśnym, którego nazwa pochodzi od znajdującego się tutaj pałacu Radziwiłłów. W pobliżu pałacu umiejscowione są trzy głazy narzutowe, w tym jeden pomnikowy.

Pałace i dwory wielkopolskie komercyjnie


Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Będąc w Bagatelii warto także zobaczyć:

drewniany kościół w Biskupicach Ołobocznych ok. 3 km.
klasycystyczny pałac-muzeum w Lewkowie ok. 5 km.
Ostrów Wielkopolski ok. 6 km.

Bagatela- etymologia nazwy

Według pamiętnika Elżbiety Radziwiłłówny, siostry późniejszych właścicieli pałacu, nazwa założenia "Bagatela" pochodzi z czasów, kiedy dziedzic Czekanowa Michał Biernacki mając zamiar wybudować dwór dla córki i zięcia, stwierdził, że takie przedsięwzięcie to dla niego "bagatela".

Pałac

Zespół rezydencjonalny powstał w drugiej połowie XVIII wieku jako stała siedziba właścicieli majątku Czekanów. Założycielem zespołu był Michał Biernacki herbu Poraj, który odziedziczył majątek w 1768 roku. Pierwotna rezydencja była dworem parterowym, ze środkową częścią dwukondygnacyjną. Budynek usytuowano wykorzystując naturalne warunki leśnej polany, a park sukcesywnie komponowano poprzez nowe nasadzenia.
Majątek w rękach rodziny Biernackich był do 1877 roku, przejmowany przez kolejne pokolenia. W 1877 roku majątek nabył Ferdynand książę Radziwiłł herbu Trąby. Zamierzał przebudować dwór na pałac myśliwski, jednak tylko zgromadził materiały, a w roku 1882 odstąpił go bratu, Karolowi. W lipcu 1884 roku do Bagateli, po zakończeniu prac wprowadził się Karol Radziwiłł z synem Władysławem, a później siostra Karola, Elżbieta. Wyposażenie pałacu sprowadzone zostały z Berlina. Część z nich, meble ze złoceniami, z blatami z marmuru Carrara wykonali rzeźbiarze i stolarze włoskiego pochodzenia Ferrari i Montagner. Dodatkowo w 1909 roku wnętrza pałacowe wzbogaciły się o trofea myśliwskie przywiezione przez Władysława Radziwiłła z jego afrykańskiej wyprawy. Repre
zentacyjne schody wewnętrzne, które można podziwiać do dzisiaj, wykonał Bissink z Wrocławia. Oprócz schodów zachowa została również stolarka drzwiowa i okienna oraz sufit kasetonowy w danej jadalni (obecnie sala konferencyjna) Autorem projektu przebudowy był znany architekt Zygmunt Gorgolewski. Jest to obiekt murowany, podpiwniczony, z drewnianymi stropami parteru i piętra, nakryty dachem naczółkowym. Wzniesiony jest na rzucie prostokąta o symetrycznym układzie pomieszczeń.
Po zakończeniu II wojny światowej urządzono w pałacu mieszkania lokatorskie, a następnie został przejęły przez Lasy Państwowe. W latach 1960-70 pałac został przebudowany, wprowadzono liczne zmiany wewnątrz oraz w zewnętrznej bryle budynku- zniekształciło to wygląd obiektu. W następnych latach stan techniczny pałacu zaczął się pogarszać. Na wiosnę 2000 roku nowy właściciel przystąpił do remontu kapitalnego pałacu, przywracając mu pierwotną urodę. Obecnie znajduje się tutaj Centrum Szkoleniowe wraz z hotelem.


Fotografia archiwalna, stan na ok. 1912 rok. Leonard Durczykiewicz.

Park krajobrazowy

Ukształtowany najprawdopodobniej w 1. połowie XIX wieku na bazie naturalnego zadrzewienia leśnego. Zajmuje powierzchnie ok. 2 ha.

 

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, www.bagatela.com.pl, materiały własne, Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi: Strona główna, Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Bagetela, pałac.