Godziesze Wielkie

Kościół św. Bartłomieja Apostoła

Ogólne informacje

Siedziba gminy Godziesze Wielkie, powiat kaliski. Leży w obrębie Wysoczyzny Kaliskiej i Kotliny Grabowskiej, na południowym skraju powiatu. Gmina liczy 25 wsi sołeckich, w których mieszka ponad 8 tysięcy mieszkańców, w tym ok. 700 w samych Godzieszach Wielkich. Można tutaj odnaleźć przykłady dawnej architektury drewnianej takiej jak wiejskie chaty czy rzadkie już domy kryte strzechą. Liczne lasy pozytywnie wpływają na krajobraz gminy.

 
Wyświetl większą mapę

Godziesze Wielkie, fragment drewnianej zabudowy

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w 1295 roku, jako część dóbr ziemskich arcybiskupów gnieźnieńskich. Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od zdrobnienia imienia Wodzisław- "Godziesz", określającego pierwszego osadnika, założyciela lub właściciela wsi. Wraz z rokiem 1346 Godziesze weszły w skład klucza opatowskiego, posiadłości arcybiskupich Ziemi Kaliskiej. Przynależność Godziesz do posiadłości arcybiskupich, zatwierdził przywilej Kazimierza Wielkiego z 1346 roku, wystawiony w Kaliszu arcybiskupowi Jarosławowi Bogoria Skotnickiemu.
W XIX wieku Godziesze Wielkie przeszły z całym kluczem opatowskim w ręce świeckie. Klucz ten przekazuje w 1807 roku cesarz Napoleon I generałowi Józefowi Zajączkowi, właścicielowi Opatówka.

Kościół św. Bartłomieja Apostoła

Drewniany kościół powstał w latach 1782 - 1783 na miejscu starszego, XV wiecznego obiektu, który uległ zniszczeniu. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczona hełmem cebulastym z latarnia i krzyżem. Wnętrze zdobią: rokokowy ołtarz główny z 1783 roku z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem (z poł. XVII w.) oraz trzy ołtarze boczne (rokokowy z ołtarzem Św. Anny; barokowe p.w. Serca Jezusowego i p.w. Przemienienia Pańskiego). Na uwagę zasługuje również kamienna, gotycka kropielnica; ambona i chrzcielnica sprzed poł. XVII wieku oraz loża z drewnianą rokokową kratą. Przy kościele znajduje się drewniana dzwonnica z końca XVIII wieku.

Godziesze Wielkie, kościół św. Bartłomieja Apostoła

Godziesze Wielkie, kościół św. Bartłomieja Apostoła

Godziesze Wielkie, dzwonnica

 

Źródło: P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski;Biuletyn Informacji Publicznej- Godziesze Wielkie; materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Godiesze Wielkie, powiat kaliski, drewniany kościół.

 

 

polityka prywatności