Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Radlin

Ruiny pałacu, kościół

 

Ogólne informacje

Wieś leżąca w powiecie jarocińskim, ok.9 km na północ od Jarocina. Liczy około 600 mieszkańców.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Pałac

W miejscu obecnych ruiny stał niegdys piękny pałac wzniesiony w latach około 1570 - 1592 przez Andrzeja Opalińskiego, marszałka wielkiego koronnego. Okres świetności rezydencja przeżywała w końcowych latach XVI oraz w wieku XVII. Od wschodu do pałacu przylegał ogród utrzymany w stylu włoskim, otoczony ceglanym murem, a w jego części południowej wyróżniała się kaplica z trójarkadową, kolumnową loggią. W roku 1700 właścicielką pałacu została Ludwika Opalińska. Po jej ślubie z Janem Kazimierzem Sapiehą na prawie sto lat pałac stał się własnością Sapiehów. W okresie tym rozpoczął się upadek pałacu, pogłębiony rozpoczętą w roku 1730 i nigdy nie ukończoną przebudową. W roku 1791 Kazimierz Nestor Sapieha sprzedał pałac niemieckiej rodzinie Kalkreuthów. W roku 1840 pałac nabył Władysław Radoliński, właściciel Jarocina, wtedy to rozpoczęła się rozbiórka obiektu.

Obecnie jest to malownicza ruina położona wśród pól. Niedawno na murach przeprowadzono prace zabezpieczające oraz wykonano tablicę informacyjną z krótką notką o pałacu. Na miejscu dawnego ogrodu włoskiego znajduje się cmentarz.

"Ponoć pałac kazał rozebrać jeden z właścicieli, Radoliński,
właśnie w celu przepędzenia grasujących tu upiorów. Miejscowa
ludność opowiada, że pałac połączony jest z kościołem podziemnym przejściem. Nawet się znaleźli się śmiałkowie, który odważyli się zejść do podziemi, ale bardzo szybko stamtąd wyszli - świece im gasły, mieli trudności z oddychaniem i odczuwali dziwny niepokój..."

wg. Jerzy Sobczak, Duchy i zjawy wielkopolskie

 

Krótka historia Radlina wg. Edwarda Raczyńskiego z 1842 roku

Zamek ten przez Sapiehów zbudowany w miejscu dawnego, który Opalińscy byli wznieśli, nigdy podobno ukończony niebył, poważne przecież sklepienia, kamienie ciosowe i marmury tu i ówdzie porozrzucane, okazują, że założyciele wspoaniałym go mieć chcieli.
Kościół parafialny w Radlinie, mieści w sobie paważne dawniejszych właścicieli tego miejsca pamiątki, a między innemi nagrobek w niskorzeźbie biskupa poznańskiego Opalińskiego. Na przeciwko tego nadgrobku jest kaplica Opalińskich w gotyckim stylu, w której złożone są zwłoki wielu członków tej rodziny, a między innemi Andrzeja Opalińskiego i żony jego Katarzyny Kościeleckiej wojewodzanki sieradzkiej. Wizerunki obu małżonków wyrabiane są z pięknego marmuru, podobnie i napisy na marmurowych ryte są tablicach.
(...)

Radlin, ruiny pałacu

Radlin, ruiny pałacu

Radlin, ruiny pałacu

Radlin, ruiny pałacu

Radlin, ruiny pałacu

Radlin, ruiny pałacu

Radlin, ruiny pałacu

Radlin, ruiny pałacu

Radlin, ruiny pałacu

 

Kościół

Wczesnobarokowy kościół pw. św. Walentego zbudowany w latach1686 - 1688. Przylega do niego renesansowa kaplica rodu Opalińskich z począku XVII wieku. W jej wnętrzu znajdziemy portret trumienny Białej Damy i piękny renesansowy grobowiec rodziny fundatorów. Pomnik został wykonany z piaskowca i czerwonego marmuru.

Radlin, kościół.

Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Źródło: Edward Raczyński, Wspomnienia Wielkopolski, to jest Wojewodztw Poznańskiego, Kaliskiego i Gnieźnieńskiego, Poznań 1842; P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski, Marek Olejniczak: Podania, legendy i opowieści znad Prosny i Baryczy Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Radlin , powiat jarociński, ruiny pałacu., zamek.

 

polityka prywatności